Kas ir auto kredīti?


Auto kredīti jeb auto līzings ir viens no vienkāršākajiem veidiem kā ikviens var iegūt savu auto. Jauna automašīna, mazlietota vai savas labākās dienas jau redzējusi – nav būtiski.Uz kredīta iespējams iegādāties jebkādu auto, taču ir svarīgi, lai tas nebūtu vecāks par 10 – 15 gadiem. Sevišķi stingras uz šī kritērija ievērošanu ir komercbankas, savukārt citus aizdevējus vairāk interesē tikai klienta ienākumi un spēja pildīt uzņemtās kredītsaistības.

Cik daudz iespējams aizņemties, lai iegādātos auto?

Prakse liecina, ka pēdējos gados kreditori neaizdod vairāk par 90% no auto vērtības. Prasība pēc pirmās iemaksas ir kļuvusi par būtisku kritēriju, izvērtējot klientu maksātspēju. Vēl 2007. – 2009. gadā bankas un uzņēmumi labprāt aizdeva 100% no auto vērtības, taču līdz ar ekonomiskās krīzes sākšanos prasības būtiski mainījās. Aizdevēji kļuva konservatīvāki un daudz rūpīgāk izvērtē to, kam aizdot naudu. Pirms piešķirt aizdevumu tiek pārbaudīta klienta kredītvēsture, kredītsaistības, pašreizējie ienākumi, kā arī pamatinformācija par automāšīnu  – vai ir izieta tehniskā apskate, kāda informācija par auto parādās ecsdd (īpašnieki, cik viegli izieta skate u.c. faktori).

Paradoksāli, bet klientiem ar zemākiem ienākumiem tiek piemērota augstāka procentu likme. Bankas to argumentē ar nepieciešamību izsargāties pret paaugstinātu risku pēc principa – labāk zīle rokās (pirmais maksājums) nekā mednis kokā. No otras puses, ir pilnīgi skaidrs,  ka, prasot augstāku komisijas maksu, bankas pašas nostāda savus mazāk turīgos klientus riska zonā, jo tie ir spiesti savilkt jostu, lai maksātu augstākus procentus. Tādējādi var droši apgalvot, ka auto kredīti ir izdevīgāki turīgajiem iedzīvotājiem. Tas ir negodīgi, taču fakts.

Kur aizņemties kredītu automašīnas iegādei?

Tradicionāli izdevīgākie piedāvājumi parasti ir komercbanku meitas uzņēmumiem – līzinga sabiedrībām, kuru pamatnodarbošanās ir auto kredīti. Procentu likmes ir zemākas un arī citi līguma nosacījumi var būt krietni draudzīgāki, tomēr jāņem vērā, ka auto līzinga sabiedrības ir krietni konservatīvākas nekā privātie uzņēmumi, kas aizdod naudu auto iegādei. Šobrīd Latvijā vēl nav izveidots visaptverošs pārskats par to, kuri auto kredīti ir izdevīgākie, taču plānots, ka laika posmā līdz 2013. gada martam šāds pārskats un kredītu salīdzinājums tiks publicēts mūsu vietnē – http://www.autokrediti.lv

Ja nevariet tik ilgi gaidīt un gribat iegādāties auto uz nomaksu tūlīt, tad nekas cits neatliek kā apmeklēt vairāku uzņēmumu tīmekļa vietnes un aplūkot, kurš no piedāvājumiem ir lētākais un jums pieejamākais. Visi uzņēmumi, kas saņēmuši licenci, kas dod atļauju sniegt auto kredīta pakalpojumus ir apkopoti Patēretāju tiesību un aizsardzības centra mājas lapā.

© Auto Kredīti un līzings internetā